Majówka w Pradze, 30.04-2.05.2016 r.

PRAGA:

Stolica naszych południowych sąsiadów, nie bez przyczyny nazywana jest Złotą Pragą. Wspaniały klimat tego miasta to efekt harmonii między Pragą romańską, gotycką, barokową, a współczesną.

W sobotę, 30.04, o godz. 4.20 wyjechałyśmy w Ośrodka. Z Bielska-Białej o godz. 5.15 zabrał nas luksusowy autokar. Przejazd do Pragi trwał ponad 6 godzin w trakcie których pilotka opowiadała o historii mijanych miast, twierdz czy zamków, których w Czechach nie brakuje. Kiedy już dotarliśmy do Pragi zostaliśmy zakwaterowani w hotelu Pramen. Najpierw udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta. Tutaj zobaczyliśmy: Kościół św. Mikołaja, w którym znajduje się najpiękniejszy i największy żyrandol w Europie Środkowej, Pałac Golz-Kińskych, Gotycki Kościół Maryi Panny, Pomnik Jana Husa, Karolinum – pierwszy Uniwersytet w Europie Środkowej. Przeszliśmy drogą Królewską pod Bramę Prochową. Był  też czas wolny na samodzielne zwiedzanie i smaczną obiadokolację.

Niedziela, 1.05.– Najpierw hotelowe śniadanie, a następnie wyjazd na zwiedzanie miasta, które rozpoczęliśmy od  Klasztoru na Strachowie i Lorety z kopią domu Marii Panny i Kościołem Narodzenia Chrystusa. Przeszliśmy na plac Hradczański, gdzie wzięliśmy udział w uroczystej odprawie warty przed Pałacem Prezydenckim. Po odprawie obejrzeliśmy Katedrę Św. Wita, Zamek Królewski. Weszliśmy do maleńkich mieszkań znajdujących się w murze obronnym na tzw. Złotej Uliczce, doszliśmy do wieży Dalibora. Stamtąd przeszliśmy na Małą Strane i do ogrodów Wallensteina. Po drodze zobaczyliśmy Kościół św. Mikołaja i doszliśmy do Mostu Karola. W czasie zwiedzania był czas wolny na zakup pamiątek i na posiłek.

W poniedziałek, 2.05 – dzień rozpoczęliśmy śniadaniem w hotelu. W kolejnym dniu zwiedzaliśmy Stare Miasto, spacerowaliśmy po dzielnicy żydowskiej, gdzie zobaczyliśmy cmentarz żydowski, Ratusz i Synagogi. Później zwiedzaliśmy Nowe Miasto spacerując po Placu Wacława, koło Muzeum Narodowego. Był też godzinny rejs stateczkiem po Wełtawie. Oczywiście był też czas wolny.

Po godz. 20.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

Praga jest bardzo pięknym miastem. Każda z nas marzy o tym, aby tu jeszcze raz powrócić.

Dodaj komentarz