O Ośrodku
Ośrodek Wychowawczo-Rehabilitacyjny „Święta Rodzina” jest placówką Caritas Archidiecezji Katowickiej. Ośrodek znajduje się w dzielnicy miasta uzdrowiska Ustroń – w Nierodzimiu, w pobliżu rzeki Wisły, na szlaku komunikacyjnym Katowice – Wisła. Z Ośrodka rozciąga się piękny widok na panoramę Beskidu Śląskiego ze szczytami Czantorii, Lipowskiego Gronia, Równicy. Miasto położone jest na wysokości 340-450 m nad poziomem Bałtyku, posiada doskonałe warunki klimatyczne charakteryzujące się dużym nasłonecznieniem i małą wilgotnością. Klimat Ustronia posiada wszelkie zalety klimatu podalpejskiego, zatem nadaje się dla tych wszystkich, dla których wskazany jest pobyt w górach, a którzy nie znoszą ostrego klimatu wysokogórskiego. W Nierodzimiu znajduje się zabytkowy, drewniany kościółek z XVII wieku pod wezwaniem św. Anny wpisany do rejestru UNESCO. Z Nierodzimia można bezpośrednio wyruszyć na szlaki górskie na Równicę, Lipowski Groń, Małą Czantorię i Czantorię. Korzystając z komunikacji autobusowej lub samochodu można wybrać się do Ustronia, Wisły, Koniakowa, Istebnej, Jaworzynki, aby dalej powędrować górskimi szlakami np. na Stecówkę, Stożek. W najbliższej okolicy znajduje się: Skoczów, Brenna, Cieszyn, Czeski Cieszyn. Przez Ustroń i Skoczów przebiegają trasy rowerowe o różnej długości i różnym stopniu trudności.Warunki mieszkalne
- kaplica pod wezwaniem Świętej Rodziny z Najświętszym Sakramentem
- jadalnia
- sala telewizyjna z kominkiem
- sala gimnastyczna
- sala zajęciowa
Warunki rezerwacji
- Oferujemy 52 miejsca w domkach czteroosobowych +jeden domek dla prowadzącego/kapłana.
- Przyjmujemy grupy liczące minimum 20 osób.
- Koszt 1 osobodnia: obejmuje nocleg, pełne wyżywienie (3 posiłki) oraz możliwość korzystania z sal i sprzętu Ośrodka.
- Pory posiłków można dostosować do potrzeb programu grupy.
- Długość trwania turnusu ustala się indywidualnie.
Atrakcje turystyczne
Ustroń to popularna górska miejscowość w województwie śląskim, malowniczo położona w Beskidzie Śląskim nad rzeką Wisłą, w pobliżu Szczyrku i Wisły. Niewątpliwe walory krajobrazowe oraz świetna infrastruktura turystyczno - rekreacyjna sprawiają, że Ustroń to popularne miejsce wypadów letnich, jak i zimowych. Ustroń to jedno z tych miejsc, w którym nie wystarczy odwiedzić Rynku, aby poznać miejsce, tutaj atrakcje kryją się w wielu miejscach, również na szczytach.
Ponadto z Ustroniu można aktywnie spędzać czas, zarówno w formie pieszych wędrówek po górskich szlakach i ścieżkach spacerowych, rowerowych eskapad jak i narciarskich wyczynów. Nawet kajakarze i lotniarze w Ustroniu znajdą dla siebie miejsce.
Zabytki w Ustroniu
W centrum Ustronia, na ulicy Ignacego Daszyńskiego stoi kościół Św. Klemensa z 1787 roku, zbudowany z kamienia i cegły. Niedaleko stąd znajduje się kościół ewangelicki Apostoła Jakuba Starszego. Przy Rynku stoją ciekawe chałupy drewniane, które są udostępnione do zwiedzania, gdyż powstało tu prywatne muzeum etnograficzne „Stara Zagroda”.
Na ciekawie zagospodarowanym Rynku zobaczyć można Ratusz i niecodzienny amfiteatr przedstawiający historyczne zdjęcia miasta. Zaraz obok koniecznie trzeba podejść do Biblioteki, na której niedawno wielką atrakcją stał się mural- trójmywiarowy obraz przedstawiający wnętrza słynnych bibliotek. Malowidło robi wrażenie.
Czantoria
Jedną z głównych atrakcji Ustronia jest Czantoria (995 m n.p.m.) górująca ponad miastem, gdzie wjechać można koleją linową. Na szczycie jest letni tor saneczkowy oraz park linowy. Czantoria chętnie odwiedzana jest także zimą, kiedy to staje się ośrodkiem sportów zimowych.
Równica
Drugą górą otaczającą Ustroń jest Równica (883 m n.p.m.), na której szczyt można dojechać samochodem. Jest to bardzo dobrze zagospodarowane miejsce dla dzieci w różnym wieku, ponieważ jest tu park linowy, tor saneczkowy, strzelnica dla dzieci. Czasem można też pojeździć na kucyku.
W Ustroniu, u podnóża Równicy, niedaleko Parku Zdrojowego z Pijalnią Wód i tężnią, powstał też atrakcyjny dla rodzin z dziećmi Leśny Park Niespodzianek (ul. Zdrojowa 16) z różnymi zwierzętami. Sarny i daniele chodzą tu po ścieżkach i można je karmić. Wielką atrakcją są pokazy lotów ptaków drapieżnych.
Kiedy gdy pogoda nie dopisze można skorzystać z krytych basenów, kortów tenisowych, siłowni oraz gabinetów odnowy biologicznej.
Pierwsza wzmianka o istnieniu osady na terenie dzisiejszej Wisły pochodzi z roku 1615. Mówi ona o osadnikach z terenu Wielkiej Łąki (obecnie centrum miasta), którzy wyrabiali gonty. W roku 1643 Wisła została wymieniona w cieszyńskim urbarzu książęcym jako nowa wieś. W XIX wieku etnograf i badacz kultury góralskiej Bogumił Hoff zainteresował się Wisłą, dostrzegając w niej walory wypoczynkowe. Zafascynowani miejscowym folklorem oraz pięknem okolicznych terenów przyjeżdżali tu m.in. Władysław Reymont, Bolesław Prus oraz Maria Konopnicka.
Co warto zobaczyć:
- Skocznia im. Adama Małysza - Wisła Malinka (na skocznię można wyjechać wygodnym wyciągiem krzesełkowym i cieszyć się pięknym widokiem okolicy)
- Galeria trofeów Adama Małysza
- Muzeum Narciarstwa
- Chałupa „U Niedźwiedzia” - w galerii podziwiać można prace artystów - amatorów mieszkających w Wiśle lub z nią związanych, uprawiających różne formy działalności artystycznej
- Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego - przybliży historię i folklor Beskidów
- Drewniany Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego – Wisła Kopydło
- Kościół ewangelicko - augsburski pod wezwaniem Ap. Piotra i Pawła
- Wodospad na Wisełce - Wisła Czarne (sztucznie zbudowany wodospad)
- Jezioro Czerniańskie i zapora - Wisła Czarne (zbiornik o powierzchni 30 ha, który zaopatruje w wodę okoliczne miejscowości)
- Zamek Prezydenta RP - Wisła Czarne
- Barania Góra (1220 m n.p.m.) to popularny szczyt Beskidu Śląskiego, leżący w jego południowo - wschodniej części, na obszarze miasta Wisła. Na zachodnich stokach Barania Góra skrywa obszar źródliskowy Wisły, to tutaj początek bierze królowa rzek polskich za sprawą potoków: Biała i Czarna Wisełka
Te trzy miejscowości oddają specyfikę i atmosferę Beskidu Śląskiego.
Warte zobaczenia są:
- "Kurlawa" Chata Kawuloków - Istebna
- Izba Pamięci Jerzego Kukuczki - Istebna Wilcze
- Kolyba na Szańcach - Koniaków
- Muzeum Koronki - Koniaków
- Muzeum na Grapie – Jaworzynka
- Kościół NMP Nieustającej Pomocy - Laliki
Brenna to Miejscowość zaskakująca turystów swymi licznymi ścieżkami rowerowymi i szlakami górskimi (np. na Błatnią czy Stary Groń), przystaniami kajakowymi, zabytkami architektury drewnianej oraz kultywowanym tu folklorem, położona w województwie śląskim, na Ziemi Cieszyńskiej, w dolinie rzeki Brennicy, u stóp malowniczych szczytów Beskidu Śląskiego, pomiędzy Ustroniem a Szczyrkiem.
Warto odwiedzić:
- Park Turystyki - to miejsce rekreacji (boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki plażowej oraz pole do mini-golfa)
- regionalne kramiki oraz punkty gastronomiczne., które zimą zmienia się w lodowisko.
- amfiteatr i plac zabawa dla dzieci.
Skoczów to urocze miasteczko malowniczo położone nad Wisłą u podnóży Beskidu Śląskiego. Jak pisał Jan Długosz - Skoczów to "pierwsze miasto nad Wisłą od jej źródeł", a przy tym jedno z najstarszych miast Śląska Cieszyńskiego
Skoczów nie sposób ominąć zmierzając w stronę Ustronia, Wisły czy Brennej. Z okolicznych wzgórz Międzyświecia (348 m n.p.m.), Kaplicówki (389 m n.p.m.) i Kępy Wiślickiej (367 m n.p.m.) roztacza się wspaniała panorama miasta oraz szczytów beskidzkich: Szyndzielni i Klimczoka, Błatniej, Skrzycznego, Równicy oraz Czantorii.
Zabytki w Skoczowie
- Starówka – w secesyjnych kamieniczkach mieszczą się sklepiki
- na Rynku stoi późnobarokowy Ratusz z XVIII wieku z obrazem Św. Jana Sarkandra, który w tym mieście otaczany jest szczególnym kultem, bowiem właśnie tutaj,
- w domu przylegającym do Ratusza narodził się Jan Sarkander. Obecnie mieści się w nim Muzeum poświęcone temu Świętemu, a od tego miejsca rusza oznakowany Szlak Sarkandrowski łączący punkty związane z Janem Sarkandrem.
- Również na Rynku rozpoczynają się inne dwa szlaki, zaliczane do Skoczowskich Szlaków Spacerowych: Szlak Morcinkowski, wiodący śladami pisarza Gustawa Morcinka związanego ze Skoczowem oraz Szlak Skoczowskich Zabytków.
- Na wzgórzu Kaplicówka stoi kościół ewangelicko augsburski Św. Trójcy
- kościół katolicki Św. Ap. Piotra i Pawła.
- Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego, gdzie znajduje się chrzcielnica przy której ochrzczony został św. Jan Sarkander
Cieszyn to historyczne miasto malowniczo położone w południowej części województwa śląskiego, u podnóża Beskidu Śląskiego, nad rzeką Olzą, około 30 km od Bielsko-Białej i Wisły, przy granicy z Czechami.
Cieszyn to historyczna stolica regionu. Legenda głosi, że w 810 roku trzej bracia - Cieszko, Bolko i Leszko spotkali się przy tutejszym źródle po długiej wędrówce i z tej radości założyli miasto o wymownej nazwie Cieszyn. Wydarzenie to upamiętnia Studnia Trzech Braci.
Rzeka Olza dzieli miasto na polski Cieszyn i Czeski Cieszyn, ale historyczna część z pozostałościami znaczącego niegdyś piastowskiego grodu (Góra Zamkowa), pięknymi kamienicami oraz innymi zabytkami pozostaje w granicach naszego kraju. Cieszyn nazywany jest "małym Wiedniem". Mimo, iż jest to niewielkie miasto, stanowi ważny ośrodek kulturalny i oświatowy
Zabytki w Cieszynie
- Góra Zamkowa - najcenniejsze i najstarsze miejsce w Cieszynie, w którym rozpoczęło się tutejsze osadnictwo. Stoi tutaj m.in słynna romańska Rotunda z XI wieku – jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce i tym samym najcenniejszy zabytek Śląska. Wieża Piastowska z XIV wieku – wspaniały punkt widokowy na miasto i okolice, Wieża Ostatecznej Obrony z XIII wieku – pozostałość systemu obronnego zamku górnego, Pałac Myśliwski Habsburgów z XIX wieku
- Rynek w Cieszynie - starówka znajdująca się w granicach Polski zachowała średniowieczny układ miasta. Przy Rynku stoi też zabytkowy Ratusz.
- Ulica Głęboka w Cieszynie - reprezentacyjna promenada miasta, już od średniowiecza stanowiła główną arterię miasta, łączącą centrum i zamek.
- Kościół św. Krzyża w Cieszynie - piękna barokowa świątynia powstała na początku XVIII wieku po rozbudowie XVII–wiecznej kaplicy książęcej, podarowanej Jezuitom.
- Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej - kościół św. Marii Magdaleny powstał w XIII wieku.
- Kościół św. Trójcy w Cieszynie, ul. Michejdy (pl. ks. Londzina) - kościół powstał za sprawą księżnej Katarzyny Sydonii oraz protestanckiej społeczności Cieszyna. Jest to piękna gotycko-renesansowa świątynia z gotyckimi portalami
- Studnia Trzech Braci
- Wenecja
- Cmentarze żydowskie w Cieszynie - Stary Kirkut z XVII wieku (ul. Hażlaska)
W pobliskich Górkach Małych warta zwiedzenia jest:
- Chlebowa Chata, w której można upiec chleb, podpłomyki albo zrobić prawdziwy biały ser według tradycyjnej receptury, zobaczyć maszyny używane przy pracy w polu
W Górkach Wielkich natomiast:
- w dworku otoczonym pięknym parkiem zobaczyć można Muzeum poświęcone pisarce Zofii Kossak-Szatkowskiej, która właśnie tutaj spędziła ostatnie lata swego życia.
- odpocząć w parku nad rzeką Brennicą – są tam bulwary, plac zabaw, boisko do piłki plażowej oraz ścianka wspinaczkowa.
Wzdłuż głównej drogi w kierunku Katowic ulokowane są liczne restauracje i stadnina konna. Od kilku lat Ochaby stały się słynne za sprawą Parku Rozrywki Dream Park Ochaby, który jest obecnie główną atrakcją turystyczną miejscowości.
W skład parku rozrywki wchodzą Miniatury znanych budowli z całego świata, park dinozaurów, Prehistoryczne Oceanarium z ogromnymi wodnymi dinozaurami i unikatową Strefą Zero oraz duży park linowy. Dla najmłodszych przygotowano świetny plac zabaw oraz dmuchańce.
Materiał opracowany na podstawie:
www.polskieszlaki.pl, przewodników